new year resolution, write, notepad

Noworoczne postanowienia – co zrobić, aby udało się je zrealizować?

Dla wielu z nas początek roku to często symboliczny czas na zmiany. Stawiamy przed sobą nowe cele i snujemy nowe plany. Jednak, kiedy zapytasz sam siebie jak często udało ci się dotrzymać noworocznych postanowień w przeszłości, odpowiedź może nie być zbyt optymistyczna. Nie martw się jednak – wszystko da się zrobić. Być może wcześniej źle wyznaczałeś swoje cele.

Samo postawienie realnego celu to już połowa sukcesu. A więc przyjrzyjmy się temu, jak powinniśmy określać swoje cele – pomoże nam w tym analiza SMART.  Przeanalizujmy to na przykładzie osoby, która za cel stawia sobie zgubienie zbędnych kilogramów.

Jaki powinien być dobrze postawiony cel

SZCZEGÓŁOWY – powinno z niego jasno wynikać co chcesz zrobić. Jeśli twoim celem jest schudnięcie, powinieneś dokładnie zaplanować jak to zrobisz np. wizyta u dietetyka, przestrzeganie diety, zapisanie się na siłownię i ćwiczenie minimum 3x w tygodniu, słodycze tylko raz w tygodniu itd.

MIERZALNY – cel powinien mieć rzeczowy i namacalny dowód. Określ więc jaką wagę chcesz osiągnąć, ile konkretnie kilogramów chcesz schudnąć lub jaki rozmiar ubrań chcesz nosić.

ATRAKCYJNY (i ambitny) – cel powinien być atrakcyjny, tylko pamiętaj, że atrakcyjny i ciekawy dla Ciebie, nie dla innych osób. Ambitny cel nie oznacza, że planujesz schudnąć 10kg w miesiąc, bo raczej jest to mało realne, niezdrowe, no i efekt jojo murowany. Cel powinien być ambitny, ale możliwy do zrealizowania i utrzymania.

REALISTYCZNY – Realny cel czyli taki, który faktycznie możesz osiągnąć i chcesz do niego dążyć. W tym przypadku dobrze by była to taka waga w jakiej dobrze, zdrowo się czujesz i będziesz w stanie ją utrzymać. A może twoim celem jest wejście w ubrania, w które mieściłaś się jeszcze rok temu? To też jest realny cel.

TERMINOWY – Twój cel powinien być określony czasowo. Powinieneś ustalić deadline (datę zakończenia), jak i sporządzić harmonogram poszczególnych czynności, niezbędnych do osiągnięcia celu w ustalonym przedziale czasowym.

Przykład celu według SMART

„Do końca maja 2021 chcę schudnąć 5 kg. W tym celu zobowiązuje się chodzić minimum dwa razy w tygodniu do klubu fitness i ćwiczyć przez 1h oraz zrezygnować ze słodyczy.”

Powodzenia w stawianiu celów, które łatwiej realizować. Przeanalizuj swoje cele metodą SMART, a będziesz bliżej sukcesu. Jeśli potrzebujesz pomocy w stawianiu celów lub wsparcia w ich realizacji zapraszam do rozmowy.