holding hands, couple, man

Problemy w małżeństwie – czy można ich uniknąć?

Poznaj najczęstsze problemy pojawiające się w małżeństwie – poznając „wroga związków”, nauczysz się go pokonywać.

Małżeństwo to bez wątpienia najbardziej wymagająca relacja międzyosobowa, jaką ludzie nawiązują w życiu. Stworzenie i utrzymanie dobrze funkcjonującego i satysfakcjonującego związku jest życiowym wyzwaniem, które czasami wymaga od małżonków wiele wysiłku. Czasami pomocna może okazać się terapia par. Specyfika pojawiających się problemów zazwyczaj zależna jest od etapu na jakim jest związek. Inne konflikty pojawiają się na początkowym etapie, gdy dopiero postanawiacie ze sobą zamieszkać, inne, gdy pojawiają się dzieci a jeszcze inne, gdy wasze dzieci wchodzą w dorosłość. Można jednak zidentyfikować kilka „uniwersalnych” źródeł konfliktów w związkach.

Czy można uniknąć problemów w pierwszych latach małżeństwa?

Jeśli dopiero zaczynacie budować swoje małżeństwo to na pewno przeszliście fazę zakochania i romantycznych początków, rozwinęliście intymność, namiętność i zaangażowanie. Być może teraz właśnie wzajemna fascynacja ustępuje miejsca rutynie i szarej rzeczywistości. Stajecie się coraz bardziej krytyczni wobec swoich partnerów i zauważacie wady, które wcześniej zdawaliście się ignorować.

Na początku musicie nauczyć się dialogu, ustalania potrzeb, granic, wspólnych celów, dzielenia trosk i nazywania emocji. Każdy z partnerów wnosi w związek własny bagaż doświadczeń, emocji, pragnień,  oczekiwań oraz własną wizję rodziny. Wyniesione z domów rodzinnych tradycje i przekonania obojga partnerów posłużą do wypracowania nowej jakości – własnego stylu funkcjonowania rodziny. Kłótnia jest zatem wpisana w naturę związku.

Przyciągające się przeciwieństwa czy dwie połówki pomarańczy?

Badania pokazują, że zgodność partnerów w fundamentalnych kwestiach, takich jak wyznawane wartości dotyczące poglądów, religijności, dążeń czy wizji związku i podziału ról, wpływa na odczuwanie większego szczęścia w związku. Natomiast nie ma reguły jeśli chodzi na przykład o wspólne zainteresowania. Możesz sobie wyobrazić dwie pary zafascynowane wspinaczkami górskimi. Jedna para, może spędzać czas, wędrując po górach, rozmawiając się i śmiejąc  – co ich zbliża, pogłębia ich uczucia i wzajemne zainteresowanie sobą. Wspinaczki innej pary  –  z taką samą pasją – mogą przebiegać w napiętej atmosferze pełnej wyrzutów („Idź szybciej!”, „Jak to nie zabrałeś termosu?” itp.) lub napiętej ciszy. Jak widać wspólne zainteresowania nie są wyznacznikiem satysfakcji ze związku. A więc w czym tkwi problem?

1000 powodów do kłótni

Nawet wśród szczęśliwych małżonków dochodzi do sprzeczek i awantur. Jednak takie spięcia nie muszą przynosić szkody małżeństwu, jeśli są konstruktywnie rozwiązywane. Konflikt w waszym związku może wynikać z różnych przyczyn:

  • niezrozumienia,
  • lekceważenia potrzeb drugiej strony,
  • zaburzonej komunikacji,
  • niejasności co do pełnionych ról,
  • zdrady,
  • kłamstwa,
  • przekroczenia ustalonych norm czy zasad,
  • zbagatelizowania problemu partnera,
  • braku satysfakcji seksualnej,
  • problemów wychowawczych z dziećmi,
  • braku czasu na bliskość z powodu pracy zawodowej

Jak rozwiązać typowe problemy małżeńskie?

Komunikacja

Większość występujących problemów można przypisać zaburzonej komunikacji. Skąd może ona wynikać? Może to być brak empatii i chęci zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Czasami partnerzy zbytnio koncentrują się na forsowaniu swojego punktu widzenia, nie interesując się przy tym co na ten temat myśli ich partner. Często też ulegają zniekształceniom poznawczym. Zamiast dopytać i wyjaśnić czy na pewno to nasz partner miał na myśli, idziemy tropem naszych „skrótów myślowych”.

Słuchajmy zatem partnerów tak jakbyśmy sami chcieli być wysłuchani! Nie wyciągajmy pochopnych wniosków, dopytujmy i wyjaśniajmy sporne kwestie.

Niezrealizowane oczekiwania

Częstym problemem jest pojawiające się rozczarowanie związane z niezrealizowanymi oczekiwaniami, jakie partnerzy mieli wobec siebie i wobec związku.

Jeśli nie spełniam twoich oczekiwań, nie obrażaj się. Przecież to są twoje oczekiwania, a nie moje obietnice.

Friedrich Hebbel

Nawet jeśli my sami wiemy czego oczekujemy od partnera/partnerki albo związku, to już nie tak często partner/ka zna nasze oczekiwania. Jednak często sami nie wiemy do końca jakie są nasze oczekiwania, a oczekujemy od partnera, że mimo to odgadnie je i spełni. Niestety nikt nie umie czytać w myślach, a już tym bardziej odczytywać niesprecyzowane pragnienia. Pamiętajmy, że ludzie nie są odpowiedzialni za spełnianie naszych oczekiwań. Warto też, byś zwrócił/a uwagę czy przypadkiem nie częściej koncentrujesz się na tym, co partner/ka ma Tobie do zaoferowania niż na tym, co sam/a wnosisz do związku.

Seks, intymność, zaufanie

Sprawy seksu są jednymi z częściej pojawiających się jako problem partnerski czy małżeński. Problemy w sferze seksualnej są często sygnałem nieprawidłowości w innych sferach związku. Jeśli w codziennej komunikacji dominuje wrogość i brak poczucia bezpieczeństwa trudno oczekiwać, że pożycie seksualne będzie udane.

Częste rozczarowania w relacji miłosnej przekładają się też na spadek intymności. Intymność oznacza pozytywne uczucia i działania, które wywołują przywiązanie i bliskość między partnerami. Intymność to coś jak przyjaźń, jeden z filarów dobrego związku. Jeśli chodzi o sprawy łóżkowe warto też pamiętać, że często relacje seksualne mają inne znaczenie dla kobiety i mężczyzny. Intymność czyli emocjonalna bliskość jest często dla kobiet drogą do erotycznego spełnienia, natomiast u mężczyzn aktywność seksualna prowadzi do bliskości emocjonalnej.

Niewierność

To najczęstsza przyczyna utraty zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Zdrada często jest powodem rozpadu małżeństwa. Jednak najczęściej zdrada jest konsekwencją problemów w związku. Osoby szczęśliwe i spełnione w swoich związkach raczej nie szukają tego spełnienia w innej relacji. Osoba zdradzająca poprzez zdradę próbuje poprawić swoje samopoczucie czy uciec od problemów w związku. A więc problem pojawia się wcześniej, a zdrada jest konsekwencją – próbą radzenia sobie z problemem.

Czy zdrada oznacza koniec związku?

Nie! Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że zdrada zawsze oznacza nowy początek. Po zdradzie nie jest tak samo i żadna ze stron, zdradzająca i zdradzona, nie wychodzi z tego jako ta sama osoba, którą była wcześniej. Nawet jeśli partnerzy decydują się rozstać po zdradzie, to jest to początek ich nowego życia; szukania nowego partnera, zrewidowania swoich poglądów i oczekiwań. Jeśli partnerom zależy na związku, to będą w stanie przepracować to co się stało i przejść „na wyższy poziom relacji.” Zdrada to ciężkie doświadczenie, ale da się ją przeżyć i mnóstwo się z niej nauczyć. Tym samym można mieć jeszcze lepsze życie w związku.

Jeśli obserwujesz, że w związku zaczyna brakować czegoś ważnego, zastanów się przede wszystkim na tym co sam/a wnosisz do relacji. Poczucie niespełnienia, frustracji na pewno nie sprzyja wniesieniu do związku tego co najlepsze. Zaangażowanie całej energii w związek daje szansę na poprawę jego jakości. W każdym z opisanych wyżej problemów tkwi również potencjał, który można wykorzystać by naprawiać związek, a czasem przenieść go na wyższy poziom.
Jeśli nie udaje się Wam naprawić związku we dwójkę, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoże Wam w lepszym komunikowaniu wzajemnych oczekiwań, potrzeb i emocji.